Postępowanie restrukturyzacyjne – sposób na uniknięcie ogłoszenia upadłości
Postępowanie restrukturyzacyjne to postępowanie, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia przez dłużnika upadłości. Jego istota sprowadza się do zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego także na podjęciu tzw. działań sanacyjnych. Postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi się z udziałem doradcy restrukturyzacyjnego.
Co to jest postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie restrukturyzacyjne w ustawie z dnia 15 maja 2015 roku zdefiniowane zostało przez wskazanie jego celów i sposobów przeprowadzenia. W myśl przepisów jego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika poprzez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcie układu, a w razie postępowania sanacyjnego również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych. Działania sanacyjne to zaś ogół czynności, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie mu zdolności do wykonywania jego zobowiązań, jednocześnie chroniąc go przed egzekucją, ale i zabezpieczając interesy wierzycieli.
Rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego
Restrukturyzację przeprowadzić można w następujących postępowaniach restrukturyzacyjnych:
- postępowaniu o zatwierdzenie układu;
- przyspieszonym postępowaniu układowym;
- postępowaniu układowym;
- postępowaniu sanacyjnym.
Który spośród nich wybrać? Zależy to od dłużnika, a jego zmiana np. przez sąd w trakcie trwania nie jest możliwa, nawet jeżeli inny rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego byłby bardziej optymalnym rozwiązaniem w danej sytuacji faktycznej. Należy jednak podkreślić, że istnieją pewne okoliczności, w których sąd odmówi otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego danego rodzaju.
Kogo może dotyczyć postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec niewypłacalnego dłużnika lub dłużnika zagrożonego niewypłacalnością. Dłużnikiem niewypłacalnym jest dłużnik, który utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Z utratą zdolności do ich wykonywania mamy zaś do czynienia, jeżeli opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Dłużnikiem zagrożonym niewypłacalnością jest zaś dłużnik, którego sytuacja ekonomiczna wskazuje, że w niedługim czasie może stać się niewypłacalny.
Postępowanie restrukturyzacyjne wszczynane jest co do zasady na wniosek dłużnika. Sprawy w toku postępowania restrukturyzacyjnego rozpoznaje zaś sąd rejonowy – sąd gospodarczy właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika.
Doradca restrukturyzacyjny
Postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi się z udziałem nadzorcy, nadzorcy sądowego albo zarządcy. Zgodnie z przepisami nadzorcą albo zarządcą może być m.in. osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Licencję – w szczegółowo określonych w przepisach wypadkach – wydaje w drodze decyzji administracyjnej minister sprawiedliwości.