Jakie prace wykonuje geodeta przy budowie domu jednorodzinnego?

Wykonanie domu jednorodzinnego wymaga odpowiedniego wsparcia ze strony geodety. Czym dokładnie zajmuje się wtedy ten specjalista?

Geodeta jest specjalistą w dziedzinie geodezji, czyli w prowadzeniu pomiarów gruntów oraz w sporządzaniu odpowiedniej dokumentacji geodezyjnej na tej podstawie. Gdy potrzebny jest geodeta Kraków to jedno z tych miast, gdzie obecnie funkcjonuje wiele biur geodezyjnych, które zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę.

 

W jakich pracach przy budowie domu jednorodzinnego uczestniczy geodeta? Zobacz najważniejsze informacje!

 

  1. Kontrola wymiarów działki

Aby sprawdzić, czy położenie działki pokrywa się z dokumentacją, warto udać się do geodety, który będzie wtedy mógł przeprowadzić dokładną kontrolę stanu faktycznego i informacji w dokumentacji.

 

Kontrola wymiarów działki przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego pomoże uniknąć sytuacji, gdy przeprowadzi się prace na terenie, który należy do innego właściciela.

 

  1. Przygotowanie mapy do celów projektowych

Kolejnym ważnym etapem w ramach budowy domu jednorodzinnego, w którym uczestniczy geodeta, jest przygotowanie mapy do celów projektowych. Mapa ta przedkładana jest architektowi, który przygotowuje wtedy projekt budowlany zaadaptowany do konkretnej działki. Jest ona również niezbędna do tego, aby uzyskać pozwolenie na budowę lub zgłosić budowę w urzędzie.

 

Fachowy geodeta Kraków – gdy potrzebna jest mapa do celów projektowych, należy wybrać sprawdzone biuro geodezyjne oferujące wysoki poziom jakości świadczonych usług. Warto wtedy zwrócić uwagę na opinie i referencje geodety.

 

  1. Wykonanie projektów przyłączy

Geodeta będzie też niezbędny wtedy, gdy zamierza się wykonać przyłącza mediów do domu jednorodzinnego, na przykład wody, gazu. Wtedy przygotowuje on również odpowiednią mapę, na podstawie której można przeprowadzić podłączenie budynku do sieci.

 

  1. Wytyczenie budynku na działce

Aby wiedzieć, w którym miejscu powinien być wykonany budynek, należy przeprowadzić jego wytyczenie. W tym celu trzeba również skorzystać z pomocy geodety.

 

W trakcie tyczenia budynku geodeta stosuje wtedy odpowiednie oznaczenia, które wbijane są w ziemię. Oznaczają one wtedy miejsca, gdzie mają być wykonane ściany budynku. Na ich podstawie przeprowadza się potem prace fundamentowe i murarskie.

 

  1. Pomiar powykonawczy

Geodeta jest również obecny w trakcie końcowych etapów budowy domu jednorodzinnego, czyli przeprowadza on pomiar powykonawczy. Na jego podstawie można następnie odebrać budynek.

 

W ramach pomiaru powykonawczego geodeta zajmuje się kontrolą, czy wszystkie prace na placu budowy zostały wykonane zgodnie z projektem oraz z inną dokumentacją.

 

Potrzebny geodeta Kraków? Adresy biur geodezyjnych w Krakowie można sprawdzić w internecie, aby dowiedzieć się więcej na temat ich oferty. W internecie można też zobaczyć opinie na temat usług firm geodezyjnych, aby wybrać tę, która oferuje usługi na wysokim poziomie. Warto pamiętać o tym, by wcześniej skontaktować się z geodetą, by umówić się na skorzystanie z jego usług.