Kilka powodów dla których warto mieć zwierzęta

W ostatnich latach w sposób widoczny zmienił się stosunek ludzi do zwierząt. Stali się oni bardziej otwarci i chętniej dzielą czas oraz swój dom ze zwierzakami. Zdarzają się jednak osoby nie przekonane do posiadania zwierzaka. Warto poznać więc najważniejsze zalety posiadania zwierząt w domu. 

Nauka empatii

Nauka empatii, wrażliwości na zwierzęta, na ich potrzeby, stan zdrowia. Zwierzę podobnie jak człowiek lubi być dobrze traktowane, zaopiekowane. Buduje to więź z człowiekiem. Dzieci mające zwierzęta są bardziej wrażliwe i czułe. Chętniej się przytulają. Rozumieją potrzeby innych. Są bardziej wrażliwe na krzywdę zwierząt, bronią je, kiedy dzieje im się krzywda.

Odpowiedzialność

Dzieci uczą się odpowiedzialności. Posiadanie zwierzaka to odpowiedzialność nad nim, opieka, sprzątanie, a nie tylko sama przyjemność i zabawa. Zwierzęta trzeba karmić, poić, niektóre wyprowadzać na spacer, czyścić im klatki, kuwety. Dzieci pomagając dorosłym w tych obowiązkach uczą się odpowiedzialności za powierzone zwierzę. Taka cecha z pewnością przydaje się w dorosłym życiu. Osoba, która ma zwierzę w domu jest bardziej zorganizowana.

Poprawa nastroju

Zwierzę poprawia nastrój. Już samo przebywanie w jego towarzystwie działa kojąco i relaksująco, dodatkowo zwierzęta można głaskać, bawić się z nimi. Kotek ocierający się o nogę to dla wielu osób prawdziwa przyjemność. Ponadto wg badań przebywanie ze zwierzętami spowalnia tętno  i obniża ciśnienie krwi. Zwiększa się wydzielanie endorfin. Kontakt ze zwierzętami ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowo-krwionośnego. Ponadto dzieci które miały kontakt z sierścią zwierząt uodparniają się na alergię, wytwarzają przeciwciała przeciwko patogenom, które wywołują astmę i alergię.

Redukcja stresu

Według niektórych badań posiadanie zwierzęcia korzystnie wpływa na nerwy. Uspokaja i pomaga zapomnieć o problemach choć na chwilę. Zwierzęta potrafią być zabawne, poprawiają humor. Już nawet swoim merdaniem ogonem i radością pies poprawia nastrój.

Nawiązywanie nowych znajomości

Osoby, które mają zwierzęta, w szczególności psy częściej nawiązują nowe kontakty. Wychodzenie z psem na spacer sprawia, że spotyka się więcej ludzi, innych właścicieli zwierząt. Zwierzę jest dobrym tematem do rozpoczęcia rozmowy i nawiązania nowych znajomości.

Poprawa zdrowia

Dotyczy to zwłaszcza właścicieli zwierząt, które wyprowadza się na spacer. Już samo spacerowanie co najmniej dwa razy dziennie poprawia kondycję fizyczną, zmniejsza ryzyko chorób serca oraz otyłości.

Chcesz mieć przyjaciela? Kup zwierzaka!

Jak widać posiadanie zwierząt niesie ze sobą wiele zalet.  Zwierzę może być prawdziwym przyjacielem człowieka. Są to oczywiście i obowiązki, ale sama przyjemność z przebywania ze zwierzęciem rekompensuje z pewnością niektóre niedogodności.