Jak działa botox na zmarszczki?

Botox, toksyna botulinowa jest najczęściej wybieranym rodzajem substancji stosowanej w celu likwidacji zmarszczek. Czym dokładnie jest i jak działa? Zobacz, na czym polega usuwanie zmarszczek botoksem!

Czym jest substancja jak toksyna botulinowa?

Nazwa botox odnosi się do handlowego określenia toksyny botulinowej, a dokładnie jadu kiełbasianego. To właśnie ten rodzaj substancji używany jest w celu likwidacji zmarszczek w gabinetach i w klinikach medycyny estetycznej na całym świecie.

Jad kiełbasiany jest wytwarzany naturalnie przez bakterie jadu kiełbasianego. Bytują one między innymi w gruncie, a także mogą rozwijać się w mięsie czy konserwach, gdy są one nieprawidłowo przechowywane. Zatrucie jadem kiełbasianym jest bardzo poważne, ponieważ może on powodować zaburzenia neurologiczne.

Badacze odkryli jednak, że jad kiełbasiany w małych dawkach może być korzystny dla zdrowia i pomagać w różnych dolegliwościach. Wynika to z faktu, że pozwala on na zablokowanie przekazywania impulsów nerwowych do mięśni oraz innych struktur.

Toksyna botulinowa – jak działa na zmarszczki?

W przypadku zmarszczek toksyna botulinowa przede wszystkim pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów w likwidacji zmarszczek pochodzenia mimicznego. Są to zmarszczki tworzone przy udziale mięśni twarzy, na przykład przy marszczeniu czoła czy przy uśmiechu.

W przypadku zastosowania botoksu dochodzi wtedy do blokady mięśni, co prowadzi do ich rozluźnienia oraz do zmniejszenia widoczności zmarszczek. Jednocześnie wtedy, gdy zabieg jest wykonany prawidłowo, nie pojawiają się żadne niekorzystne objawy, na przykład twarz wyglądająca jak maska czy porażenie mięśni twarzy.

Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej w skórę dochodzi do zablokowania mięśni po około 7-14 dniach, natomiast rezultaty zabiegi są najczęściej widoczne przez około 3-6 miesięcy. Potem przeprowadzić można kolejny zabieg z użyciem toksyny botulinowej.

Jakie zmarszczki likwiduje botox?

Za pomocą botoksu można zlikwidować różne rodzaje zmarszczek mimicznych, na przykład jak:

  • zmarszczki na czole – poziome oraz pionowe
  • zmarszczki w kącikach oczu – kurze łapki
  • zmarszczki na dolnej powiece
  • zmarszczki przy nosie – bruzdy nosowo-wargowe
  • zmarszczki dookoła ust – zmarszczki palacza

Wobec tego zabieg ten potrafi zlikwidować jedne z najczęściej występujących zmarszczek, które również mogą być widoczne u młodszych osób. Co ważne, przeprowadzenie botoksu w młodszym wieku może również wydłużyć młody wygląd skóry o wiele lat, co powoduje, że obecnie takie zabiegi przeprowadzane są nie tylko w przypadku skóry dojrzałej.

Gdzie warto wykonać botox?

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu zaliczane są do najpopularniejszych w medycynie estetycznej, dlatego też obecnie korzysta z nich wiele osób w gabinetach w całym kraju.

Gdy planuje się przeprowadzić botox Kraków to również dobre miejsce, by skorzystać z takiej procedury. Działają tam jedne z najlepszych klinik i gabinetów medycyny estetycznej, gdzie można skorzystać z procedur pod okiem najlepszych lekarzy w regionie.