USG tarczycy – kiedy jest konieczne i jak się odbywa?

USG tarczycy jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które jest powszechnie stosowane do oceny tarczycy i diagnozowania jej schorzeń, takich jak guzki tarczycy, nadczynność i niedoczynność tarczycy, wole i rak tarczycy. Co warto wiedzieć na temat tego badania?

Czym jest USG tarczycy?

USG tarczycy, inaczej ultrasonografia tarczycy, to badanie, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów tarczycy. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, które może pomóc zdiagnozować różne dolegliwości tego narządu, który zlokalizowany jest w szyi i odpowiada za wytwarzanie hormonów. Gdy konieczne jest takie USG Oświecim stanowi jedno z miast, w którym można skorzystać z profesjonalnego badania USG prywatnie w krótkich terminach.

Kiedy przeprowadza się USG tarczycy?

Ultrasonografia tarczycy jest badaniem powszechnie używanym w poniższych celach:

Ocena budowy tarczycy

Za pomocą tego typu badania można przede wszystkim ocenić, jak zbudowana jest tarczyca. Lekarz kontroluje wtedy jej wymiary, położenie, stopień echogeniczności. Na tej podstawie USG tarczycy może pomóc zidentyfikować objawy zapalenia lub obrzęk gruczołu. Przykładowo powiększona tarczyca lub wole mogą być spowodowane różnymi stanami, w tym niedoborem jodu, chorobą Gravesa-Basedowa lub rakiem tarczycy. Z kolei wtedy, gdy tarczyca jest zbyt mała, może być to objaw choroby autoimmunologicznej Hashimoto, w której organizm atakuje komórki tarczycy, co prowadzi do jej zaniku i niedoczynności.

Diagnozowanie i kontrolowanie guzków tarczycy

Guzki tarczycy to grudki, które tworzą się w tarczycy. Podczas gdy większość guzków jest łagodna, niektóre mogą być rakowe lub wymagać dalszej oceny. USG tarczycy służy do określenia rozmiaru, kształtu i lokalizacji guzków, a także pozwala na określenie dalszego postępowania leczniczego.

Wykonanie biopsji

Jeśli podczas USG tarczycy zostanie wykryty guzek, może być konieczna biopsja w celu ustalenia, czy jest to nowotwór. USG tarczycy wykorzystywane jest w celu dokładnego umieszczenia igły w guzku oraz uzyskania próbki tkanki do badań.

Jak odbywa się USG tarczycy?

Do badania tarczycy z użyciem techniki USG nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Podczas USG tarczycy pacjent leży na plecach z wyprostowaną szyją. Na szyję zostanie nałożony żel, aby pomóc w przekazywaniu fal dźwiękowych z aparatu USG. Następnie lekarz przesuwa po szyi głowicę, która emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i rejestruje odbijające się echa. Takie badanie jest bezbolesne i trwa zwykle od 15 do 30 minut. Po zakończeniu badania lekarz zetrze żel z szyi pacjenta albo przekaże mu chusteczki, aby mógł zrobić to samodzielnie. Bezpośrednio po wykonanym badaniu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Obrazy uzyskane podczas USG tarczycy są interpretowane przez radiologa lub lekarza specjalizującego się w chorobach tarczycy, czyli endokrynologa. Specjaliści na postawie analizy obrazów postawią diagnozę dotyczącą wielkości, kształtu i wyglądu tarczycy oraz wszelkich obecnych guzków lub nieprawidłowości. Dzięki temu będzie można rozpocząć jej dalsze leczenie w razie wykrycia schorzenia.