Prowadnice meblowe – rodzaje i właściwości

Za pomocą prowadnicy meblowych można bardzo łatwo wysuwać szuflady, dlatego obecnie są one standardowym wyposażeniem mebli. Jakie są główne rodzaje prowadnic oraz jakie są ich najważniejsze właściwości?

Prowadnice meblowe rolkowe

To jedne z najczęściej spotykanych typów prowadnic, które wyróżniają się prostą budową oraz niskimi cenami. Składają się one z metalowych elementów oraz z rolki, która pozwala na poruszanie się prowadnic względem siebie. Zastosowanie rolki powoduje, że prowadnice działają gładko i szybko.

 

Tego typu prowadnice meblowe mogą być również wyposażone w dodatkowe funkcje, na przykład mogą mieć one miękki domyk, czyli nie hałasują przy ich zamykaniu. Również mogą one umożliwiać pełny wysuw bez ryzyka wypadnięcia szuflady, by w ten sposób uzyskać łatwy dostęp do jej wnętrza. Do wyboru są również różne kolory prowadnic, które można dopasować do oczekiwanego efektu.

 

Rolkowe prowadnice meblowe można zakupić w wielu wariantach i są one dostępne w niskich cenach rozpoczynających się już od kilku złotych. To powoduje, że sprawdzają się one w projektach, które mają ograniczony budżet.

 

Prowadnice meblowe kulkowe

Tego typu prowadnice meblowe wyposażone są w łożysko kulkowe i mają one budowę teleskopową. W porównaniu do prowadnic rolkowych działają one gładziej, dlatego korzysta się z nich bardziej komfortowo.

 

Takie prowadnice bardzo często wyposażone są w praktyczne rozwiązania, na przykład pozwalają one na pełny wysuw bez ryzyka wypadania szuflady oraz mają cichy i automatyczny domyk, dlatego wystarczy lekko popchnąć szufladę, aby mogła ona samodzielnie się domknąć.

 

Warto również wskazać, że takie prowadnice meblowe mogą charakteryzować się podwyższonym udźwigiem wynoszącym nawet powyżej 50 kg. Oznacza to, że bardzo dobrze nadają się one do montażu w meblach kuchennych, ponieważ to właśnie w nich przechowuje się zwykle najcięższe przedmioty.

 

Tego typu prowadnice meblowe znalazły też zastosowanie w innych meblach, na przykład są one montowane w meblach łazienkowych, komodach, szafach, garderobach, dlatego też bardzo dobrze sprawdzają się w wielu miejscach, gdzie ważne jest uzyskanie maksymalnego komfortu korzystania z mebli.

 

Prowadnice meblowe dolnego montażu

Warto też wskazać na prowadnice meblowe dolnego montażu, które dzisiaj wybierane są coraz częściej. Czym dokładnie charakteryzują się te akcesoria meblowe?

 

Tego rodzaju prowadnice meblowe wyróżniają się innym typem montażu niż zwykłe, ponieważ umieszczane są one w dolnej części szuflady. Dzięki temu prowadnice meblowe dolnego montażu pozwalają na ukrycie mechanizmu pod nią, więc cały mebel wygląda wtedy bardzo estetycznie.

 

Podobnie jak w przypadku pozostałych typów prowadnic są one również bardzo funkcjonalne, dlatego też mają cichy domyk, pełen wysuw. Również tego typu prowadnice wyróżniają się dość wysokim maksymalnym obciążeniem, ale na ogół jest ono nieco niższe niż w przypadku prowadnic kulkowych.

 

Głównym minusem prowadnic do dolnego montażu jest w tym przypadku strata wysuwu wynosząca zwykle kilkanaście milimetrów.