Kanałowe leczenie zębów – w jakich sytuacjach jest konieczne?

Leczenie zębów kanałowo prowadzone jest w wielu sytuacjach – nie tylko wtedy, gdy ząb jest zniszczony próchnicą. Kiedy jeszcze jest ono konieczne?

Za pomocą leczenia kanałowego można sprawić, że ząb nie będzie wymagał wyrwania. To procedura, która wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, umiejętności i narzędzi od stomatologa. Więcej informacji na temat leczenia kanałowego dostarcza centrum stomatologii Warszawa Odent.

 

Leczenie endodontyczne – co to jest?

Leczenie kanałowe, określane również jako leczenie endodontyczne, jest rodzajem zabiegu, którego celem jest wyleczenie zęba, w którym doszło do infekcji miazgi zębowej.

 

Endodoncja jako dział stomatologii zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób miazgi zęba, czyli tkanek, które są zlokalizowane w jego środku. To tkanki unerwione, podatne na infekcje, dlatego wymagają one odpowiedniego postępowania w przypadku pojawienia się dolegliwości.

 

W leczeniu endodontycznym stomatolog usuwa wnętrze zęba z jego miazgą zębową, a następnie uzupełnia je za pomocą odpowiednich materiałów. Taki ząb nie wymaga wtedy usuwania, dlatego może być on używany przez wiele kolejnych lat – wskazują specjaliści z centrum stomatologii Warszawa Odent.

 

Gdzie leczyć zęby kanałowo?

Chociaż leczenie endodontyczne jest refundowane przez NFZ, to jednak jest ono dostępne tylko w ograniczonym zakresie. Dlatego Fundusz refunduje wtedy jedynie zęby od 3 do 3, natomiast pokrycie kosztów leczenia kanałowego innych zębów nie jest możliwe.

 

Właśnie dlatego wiele osób z koniecznością leczenia kanałowego decyduje się na wykonanie go w prywatnych placówkach, na przykład jak centrum stomatologii Warszawa Odent. Oferują one wtedy nie tylko pełen zakres leczenia, ale też prowadzone jest ono z najnowocześniejszymi narzędziami i materiałami, by zapewniło najlepsze rezultaty. O ofercie centrum można zapoznać się na jego stronie internetowej  https://odent.pl/.

 

Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest obecnie stosowane w wielu przypadkach, gdy konieczne jest usunięcie zapalenia miazgi zębowej wywołanej przez infekcję, ale również używane jest ono w innych przypadkach.

 

Wśród najważniejszych wskazań do leczenia kanałowego zaliczane są:

  • Głęboka próchnica, która doprowadziła do zapalenia miazgi zębowej – umożliwia usunięcie próchnicy, dlatego ząb nie wymaga wtedy usunięcia ze względu na jego infekcję,
  • Martwica zęba – zatrzymuje postępującą dolegliwość i chroni przed usunięciem zęba z martwicą, może też poprawić jego wygląd przez zlikwidowanie szarawego koloru,
  • Uszkodzenie zęba, na przykład jego złamanie, wybicie – dochodzi wtedy do przerwania nerwów, które znajdują się w miazdze zębowej, dlatego ząb może być wtedy odpowiednio odbudowany,
  • Leczenie protetyczne – założenie korony zębowej, mostka protetycznego, aby zapobiec pojawieniu się infekcji i konieczności usunięcia protezy stałej.

 

Wobec tego leczenie kanałowe, jak wskazują stomatolodzy z centrum stomatologii Warszawa Odent, może być prowadzone z różnych wskazań, aby ochronić ząb przed koniecznością jego usunięcia.