Jak skorzystać z usług notarialnych?

Notariusz umożliwia przeprowadzenie wielu czynności, które mają skutki prawne, bez konieczności udawania się do sądu. W jakich przypadkach należy odwiedzić kancelarię notarialną? Jak odbywa się spotkanie u notariusza?

Czym zajmują się kancelarie notarialne?

Kancelarie notarialne prowadzą szeroką gamę usług notarialnych, które świadczone są przez notariuszy zgodnie z przepisami prawa o notariacie.

W kancelariach tego typu można między innymi sporządzać akty notarialne, które są aktami niosącymi ze sobą skutki prawne. W takiej formie zawiera się zróżnicowane umowy, dlatego też wtedy, gdy zostaną one zawarte inaczej, mogą po prostu nie być ważne.

Poza przygotowywaniem aktów notarialnych w kancelariach notarialnych można również skorzystać z innych usług, które są bardzo pomocne podczas prowadzenia różnych czynności związanych z prowadzeniem firmy, ale również skierowane są one do osób prywatnych.

Kiedy należy udać się do notariusza?

Wizyta w kancelarii notarialnej będzie wskazana między innymi wtedy, gdy:

  • planuje się sprzedać albo kupić nieruchomość – dom, mieszkanie, nieruchomość, lokal
  • chce się napisać testament notarialny, który będzie wprowadzony do rejestru testamentów
  • zamierza się sporządzić umowę darowizny, umowę dożywocia
  • chce się zawrzeć umowę najmu okazjonalnego
  • chce się uzyskać odpisy różnych dokumentów, na przykład świadectw
  • chce się otrzymać notarialne poświadczenie podpisu
  • zamierza się przyjąć albo odrzucić spadek

Oczywiście, jest to jedynie kilka usług oferowanych przez kancelarie notarialne, ponieważ jest ich znacznie więcej, dlatego też warto sprawdzić, czy konkretna czynność nie będzie wymagała skorzystania z pomocy notariusza.

Gdzie działają kancelarie notarialne?

Aktualnie z usług w kancelariach notarialnych można skorzystać w wielu miastach, a także w mniejszych miejscowościach.

Gdy potrzebny jest notariusz Kraków jest jednym z wielu miast na mapie Polski, gdzie można otrzymać kompleksowe wsparcie w ramach prowadzenia czynności wymagających uczestnictwa notariusza.

A adresami kancelarii można obecnie bardzo łatwo zapoznać się w internecie, gdzie również dostępne są inne informacje dotyczące usług, na przykład ich cenniki, pomocne linki, wzory dokumentów.

Jak skorzystać z usług notarialnych?

Aby skorzystać z usług oferowanych przez kancelarie notarialne, konieczne jest przede wszystkim wybranie kancelarii prowadzonej tego typu obsługę. Jak wspomniano wcześniej, teraz można sprawdzić adresy kancelarii także online.

Następnie należy skontaktować się z kancelarią, aby przedstawić swoją sytuację i umówić się na spotkanie w dogodnym terminie. Zależnie od sprawy kancelaria może poprosić również o wcześniejsze przekazanie konkretnych dokumentów potrzebnych do sporządzenia aktów notarialnych i innych pism.

Wybranego dnia należy udać się na miejsce do kancelarii notarialnej i skorzystać z usług notariusza. Warto przeznaczyć na nie więcej czasu, ponieważ notariusz podczas zawierania różnych umów musi również odczytać je stronom. Na miejscu można także odebrać dokumenty i ich kopie.