Jak przeprowadzić rekrutację IT w firmie?

Twoja firma potrzebuje nowych pracowników działu IT? Zobacz, w jaki sposób powinno się przeprowadzić rekrutację IT, by wybrać specjalistów!

Coraz więcej firm decyduje się dzisiaj na tworzenie własnych działów IT. Aby je otworzyć, duże znaczenie ma prawidłowa rekrutacja IT, która powinna być przeprowadzona z naciskiem na wybranie odpowiednich pracowników spełniających konkretne wymagania. Jak ich znaleźć?

Rekrutacja IT – samemu czy z firmą rekrutującą?

Gdy przedsiębiorca chce przeprowadzić rekrutację do działu IT w swojej firmie, może on zdecydować się na wykonanie jej we własnym zakresie, ale również może skorzystać z usług zewnętrznych firm, które zajmują się rekrutowaniem pracowników na zlecenie.

Samodzielna rekrutacja IT jest najtańszym rozwiązaniem, lecz nie zawsze najlepszym. Do jej przeprowadzenia konieczna jest odpowiednia wiedza dotycząca nie tylko tego, jak szukać pracowników, ale również tego, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze do działu IT.

Wobec tego rekrutacja IT we własnym zakresie najczęściej prowadzona jest przez firmy IT, które mają w tym doświadczenie. W przypadku innych przedsiębiorstw bardzo pomocne może być skorzystanie ze wsparcia specjalistów.

W rekrutacji IT na zlecenie specjalizuje się obecnie wiele firm, a Warszawa jest tylko jednym z miast, gdzie można skorzystać z ich pomocy. Usługi w tym zakresie oferuje między innymi firma itcenter.pl, która od wielu lat zajmuje się świadczeniem usług informatycznych dla biznesu.

Profesjonalny rekruter IT może w tym przypadku przeprowadzić kompleksową procedurę związaną z wybraniem właściwych pracowników do działu IT firmy.

Etapy rekrutacji IT

Rekrutacja IT dzielona jest na kilka etapów. W jaki sposób powinna być ona przeprowadzona?

Ocena obecnego działu IT w firmie

W przypadku, gdy firma planująca rekrutację już ma własny dział, ale chce przeprowadzić jego transformację, konieczne będzie ocenienie jego pracy. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się, jakie zmiany w nim wprowadzić.

Określenie kompetencji pracowników do działu IT

Kolejnym etapem jest określenie, jakie kompetencje powinni posiadać nowi pracownicy do działu IT w firmie. Należy między innymi określić ich specjalizację, doświadczenie, aby dopasować je do potrzeb działu.

Przygotowanie ogłoszeń do rekrutacji

Gdy już wiadomo, jakimi kompetencjami powinni cechować się pracownicy, konieczne jest przygotowanie ogłoszeń do rekrutacji. Dzisiaj najczęściej są one publikowane w internecie na różnych portalach ogłoszeniowych. Można też korzystać z portali społecznościowych, na przykład LinkedIn.

Wybór kandydatów na stanowiska

Po zgłoszeniu się kandydatów do pracy na danym stanowisku rekruter IT wybiera osoby, które będą odpowiednie.  W tym celu zapraszane są one na rozmowy kwalifikacyjne, podczas których sprawdza on ich kompetencje. Następnie wyłaniane są osoby, które mogą być zatrudnione na danym stanowisku.

Audyty działu IT

Firmy, których domeną jest rekrutacja IT, mogą także zaoferować swoim klientom dodatkową usługę polegającą na prowadzeniu audytów działu IT przed rekrutacją oraz po przeprowadzeniu rekrutacji. Cykliczne audyty kompetencji członków działu IT umożliwiają ocenę jego efektywności działania.

Dlaczego warto zlecić rekrutację IT specjalistom?

Chociaż samodzielna rekrutacja IT jest jak najbardziej możliwa, to jednak w przypadku wielu firm może okazać się ona nieskuteczna.

Brak specjalistycznej wiedzy w dziedzinie rekrutacji oraz IT może spowodować wybranie pracowników, którzy w rzeczywistości nie będą odpowiadali potrzebom firmy, dlatego też ich zatrudnienie będzie niepotrzebnym kosztem.

Wybierając firmę, która ma doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji pracowników do działu IT, można wyeliminować takie zagrożenie. Specjaliści mogą wtedy wybrać odpowiednich kandydatów do pracy, aby dzięki temu przyspieszyć zmiany w firmie i zapewnić jej większą efektywność działania. To przyszłościowy wybór, zwłaszcza w tych firmach, w których dział IT ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego, bezpiecznego działania oraz rozwoju.